top background midgar.eu logo design top background


Logo KRÓLIK – case study.



ilustracja case study Królik

Tym razem moim zadaniem było zaprojektowanie znaku dla producenta maszyn sadowniczych. Firma została założona w 1994 roku w Warce, a swoje wyroby sprzedaje zarówno w Polsce, jak i w kilku innych europejskich państwach (m.in. Austria, Bułgaria, Hiszpania, Niemcy oraz Ukraina). Ich produkty cieszą się uznaniem dzięki swojej jakości, funkcjonalności, niezawodności oraz wysokiej efektywności. W ofercie znajdują się m.in. belki herbicydowe wykorzystywane do zwalczania chwastów, sadzarki do drzew i krzewów, wywrotnice i wózki do transportu skrzyniopalet.

Pomimo tego, że przedsiębiorstwo działa na rynku od ponad 15 lat, do tej pory nie doczekało się znaku firmowego z prawdziwego zdarzenia. Zostałem poproszony przez Pana Artura Królika o zmianę tego niefortunnego stanu rzeczy.

Briefing.

top

Pierwszym etapem każdego projektu jest gromadzenie informacji. Poniżej zamieściłem krótkie podsumowanie specyfiki i wymagań tego zlecena:
  1. Nazwa “Królik” niejako sama przez się wyznacza pierwszy kierunek działania. Szczególnie, że ten zwierz wyjątkowo dobrze pasuje do oferty przedsiębiorstwa, więc nierozsądnie byłoby nie spróbować wykorzystać tego tropu.
  2. Królik to świetny punkt startowy, ale musimy pamiętać o kilku potencjalnych pułapkach wiążących się z jego użyciem. Firma jest znana i szanowana za jakość i niezawodność sprzedawanych produktów, i tego na pewno nie chcielibyśmy zmieniać. To nie żadne zabawki tylko produkty dla prawdziwych profesjonalistów i dlatego nie ma tu miejsca dla Wielkanocnego Króliczka, ani żadnego z jego słodziutkich kuzynów.
  3. Target firmy to praktyczni i ciężko pracujący ludzie, więc próby jakichś nazbyt abstrakcyjnych, wysublimowanych czy efekciarskich zabaw nie są raczej dobrym pomysłem. Szukamy prostej, solidnej, przejrzystej koncepcji, która będzie wzbudzać zaufanie.
  4. Klient poinfromował mnie, że preferowane kolory to zielony, czerwony, żółty i szary. Przede wszystkim dlatego, że te właśnie barwy były do tej pory wykorzystywane przy wykańczaniu produktów.

Pierwsze szkice.

top

Po przetrawieniu powyższych wytycznych i przejrzeniu setek króliczyk fotografii zabrałem się do szkicowania. Bez fajerwerków — ołówek i papier zawsze sprawdzają się najlepiej.

rabbit sketches
Szkice.
Kolejnym etapem było przeniesienie tych bazgrołów do formy grafiki wektorowej, obrobienie do w miarę godziwej postaci, a następnie zaprezentowanie klientowi jako wstępne propozycje.

Królik logo propozycja A
Koncept A.
No cóż, ten projekt jest po prostu nieudany...

Królik logo propozycja B
Koncept B.
Wariant, który najbardziej dosłownie odzwierciedla kształty królika. Starałem się nadać mu dynamiczną postać, oddać zwinność zwierzaka, a w ten sposób oddalić go również od kliszy potulnego zajączka siedzącego na kwiecistej łączce. Niestety, rezultat jest raczej mało inspirujący, żeby nie powiedzieć nudny. Co gorsze, nie wydaje mi się, aby dalsze dopracowywanie tego konceptu było w stanie to zmienić.

Królik logo propozycja C
Koncept C.
W pewien sposób jest to kontynuacja wątku zapoczątkowanego w poprzednim projekcie. Ponownie jest to skaczący królik, ale tym razem sposób jego przedstawienia jest znacznie bardziej uproszczony, świeży i charakterystyczny. Starałem się nadać mu formę przypominającą figurki umieszczane na maskach samochodów. Nadal odnoszę wrażenie, że to podejście ma w sobie potencjał, choć można by też dopatrywać się tu nadmiernej figlarności. W każdym razie największy problem tej propozycji leży poniżej...

Królik logo propozycja D
Koncept D.
Tym razem królik został przedstawiony za pomocą naprawdę unikalnej formy i to właśnie styl zdaje się być największą zaletą tej koncepcji. Intrygujący i niepowtarzalny, momentalnie przyciąga uwagę odbiorców. Pomimo tego że zwierzę siedzi, to jest w nim zawarta pewna dawka dynamizmu, wprowadzanego przez gładko biegnące, ale ostro zakończone linie. Sama pozycja królika jest natomiast elegancka i dystyngowana.

Moim zdaniem wybór był bardzo prosty, a można by nawet powiedzieć, że w ogóle go nie było. Wariant D idealnie wpisywał się w nasze założenia projektowe i tym samym zdecydowanie wyróżniał się na tle konkurencji. Niepretensjonalny, poważny, zapadający w pamięć, klarowny i po prostu ze wszech miar odpowiedni dla tej firmy. Oczywistym było, że nie sprawi żadnych problemów użytkowych, no i oczywiście jest to królik.

Klient w pełni zgodził się z moimi wrażeniami, nie było więc powodów, aby wstrzymywać dalszy rozwój tej koncepcji. A niewątpliwie wymagała ona jeszcze sporo pracy — linie nie były poprowadzone idealnie, a liternictwo było na etapie makiety, której zadaniem było jedynie przypominanie, że nazwa musi znaleźć się obok sygnetu (dlatego całkowicie pominąłem je w powyższej prezentacji).

Dopracowywanie.

top


Królik liternictwo
Liternictwo.
Po pierwsze, chciałem stworzyć odpowiedni logotyp, który mógłby towarzyszyć symbolowi. Wiedziałem, że potrzebujemy czegość solidnego, wzbudzającego szacunek i pogłębiającego odbiór Królika jako producenta niezawodnego sprzętu.

rabbit evolution
Ewolucja sygnetu.
Następny w kolejce był sam królik. Chciałem zmodyfikować go tak, aby tworzące go linie wypełniały przetrzeń nieco bardziej równomiernie, a przez to całość stała się bardziej spójna i wyważona. Grubość linii również wymagała dopracowania. Co więcej, proporcje i poza zwierzaka nie całkiem odpowiadały jego naturalnemu pierwowzorowi, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że przekłamania są dosyć niewielkie.

Modified proposition D
Nowe liternictwo i królik — razem.
Połączenie obu poprawionych elementów, w kolorze (najedź kursorem na obrazek).

alternative versions of krolik logo
Wersje alternatywne.
Klient chciał również przetestować alternatywne warianty znaku, w których królik byłby wpisany w jakieś figury. Pomimo tego, że byłem sceptycznie nastawiony do tego pomysłu przygotowałem kilka poglądowych opcji.

Wnioskiem było stierdzenie, że Wprowadzanie zwierza w zamkniętą przestrzeń sprawia wrażenie zabiegu wysilonego i niewnoszącego nic wartościowego do projektu. Na szczęście okazało się to równie oczywiste zarówno dla mnie jak i dla Pana Artura.

krolik color palette
Kolory.
Zielony królik prezentował się co prawda całkiem przyzwoicie, ale był to jednocześnie najbardziej oczywisty z możliwych wyborów kolorystycznych dla firmy sadowniczej i z pewnością niewyróżniający jej na tle konkurencji. Chciałem spróbować czegoś innego. Zacząłem testować różne kombinacje barw (niektóre z nich zaprezentowałem nawet klientowi), ale kiedy trafiłem na zestaw kolorów prezentowany obok od razu wiedziałem, że jest to doskonałe uzupełnienie naszego projektu.

Efekt końcowy.

top


Finalna wersja znaku Królik
Logo finalne.


krolik guidelines
Podstawowa karta znaku.


krolik

Wydaje mi się, że udało nam się stworzyć projekt idealnie pasujący do firmy Królilk. Spełnia on wszystkie cele, które postawiliśmy sobie na początku prac i niewątpliwie będzie się on świetnie prezentował na wszelkich maszynach sadowniczych.



top